RPK POLITECHNIKA ŚLĄSKA

Regionalny Punkt Kontaktowy przy Politechnice Śląskiej od 1999 roku działa na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Aby zapewnić optymalny dostęp do wszystkich naukowców w woj. śląskim i opolskim utworzono Regionalną Sieć Punktów Kontaktowych koordynowaną przez RPK Politechnika Śląska.

Działania Regionalnego Punktu Kontaktowego obejmują:

• promocję i przekaz informacji dotyczących Programów Ramowych UE oraz dofinansowania badań w ramach Funduszy Strukturalnych;
  • opracowywanie i udostępnianie bazy danych dotyczącej potencjału badawczego instytucji w naszym regionie;
  • organizację szkoleń, warsztatów, dni informacyjnych rozpowszechniających wiedzę o Programach Ramowych UE, Funduszach Strukturalnych i Norweskim Mechanizmie Finansowym;
  • doradztwo i pomoc w zakresie przygotowania aplikacji i realizacji projektów badawczych współfinansowanych w ramach Programów Ramowych, Funduszy Strukturalnych i Norweskiego Mechanizmu Finansowego;
  • pomoc w poszukiwaniu partnerów do projektów badawczych;
  • wsparcie dla przedsiębiorstw w uczestnictwie w 7.PR;
  • wspomaganie indywidualnych naukowców w działaniach badawczo-rozwojowych (stypendia indywidualne Marie Curie);
  • prowadzenie Regionalnego Centrum Informacji dla Naukowców (RCIN);
  • promocję potencjału badawczo-rozwojowego za granicą.

W 1999 roku przy Politechnice Śląskiej został powołany Regionalny Punkt Kontaktowy ds. 5. Programu Ramowego Badań Naukowych, Rozwoju Technologicznego i Prezentacji Unii Europejskiej. Obecnie punkt ten jest elementem sieci utworzonej przez Komitet Badań Naukowych i koordynowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE przy IPPT PAN w Warszawie, składającej się z regionalnych punktów kontaktowych.

Regionalny Punkt Kontaktowy (RPK) obejmuje swoim zakresem działania wszelkie formy organizacyjno-informacyjne wspomagające przygotowanie zespołów naukowych regionu Śląska i Opolszczyzny do aktywnego i skutecznego uczestnictwa w programach Unii Europejskiej.

Zespół:

Katarzyna Markiewicz-Śliwa - kierownik, koordynator RPK Politechnika Śląska

Dominika Raróg Ośliźlok - specjalista (ERC, Widespread, Societal Challenges, finanse)

Agnieszka Kwiatkowska - specjalista (akcje MSC, EURAXESS, mobilność, aspekty prawne)

Agnieszka Wyżgolik - specjalista (MŚP, Societal Challenges, finanse)

Anna Łukaszkiewicz-Kierat - specjalista (promocja, Societal Challenges, MŚP, Era-Net)

Ewa Mendec -  specjalista (projekty krajowe)

Anna Ober - specjalista (projekty strukturalne)